Textilní rolety jsou co do počtu modelů a provedení jedním z největších prvků stínící techniky. Proto na na vzorkové prodejně naleznete ucelenou nabídku látkových rolet od významných světových výrobců, jako je například Bematech, Mottura, Luxan Solan a mnohých dalších…

 

fotky1

Můžete vybírat nejen ze široké nabídky látek a jejich vzorů a barev včetně možnosti potisku, ale také provedení a způsobu ovládání rolet. Široká nabídka je také v podobě rozměrů a to od 50 x 50 cm (min. plocha 0,25m2) až po 600 x 600 cm (max. plocha 32 m2).
Pro látkové rolety máme bohatou nabídku designových konzol, spodních zátěžových lišt, provedení řetízků a jejich závaží, ale také nejrůznější tvary a velikosti kazet, které perfektně splynou s vaším interiérem. Vše je vyráběno v několika standardních barevných provedeních, ale také s možností lakování do barev RAL. Dalším parametrem látkových rolet je vedení látky. Ty mohou být volně visící, ale také vedeny vodícím lankem nebo vodící lištou.

fotky2

Za zmínku stojí také možnost pohonu a to manuálně – řetízkem nebo za pomoci pružinového mechanismu a nebo motoricky – vypínačem, dálkovým ovladačem, smartphonem nebo kombinací všech možností. Neméně důležitým faktorem látek je vedle jejich technických (stínících vlastností) především jejich design. Tedy struktura, vzor, barva, povrch. V naší nabídce naleznete nekonečné množství jednobarevných, ale také vzorovaných látek. Vzory jsou buď tištěné nebo tkané. Velkou výhodou těchto materiálů je jejich použitelnost pro další stínící produkty z naší nabídky. Stejné látky používáme pro panelové posuvné stěny, vertikální žaluzie, rolety do střešních oken a v některých případech také baldachýny pro stínění stropních světlíků.
Naše látky splňují především stínící požadavky, ale také zabezpečují vaše soukromí. Jejich základní rozdělení dle průsvitnosti je:
Transparentní – nahrazují funkci záclony. Lehce tkané látky působí vždy velmi elegantně a často jsou vzorované. Do této kategorie spadají také screenové látky. Hlavní výhodou těchto materiálů je jejich průhlednost z interiéru směrem do exteriéru při zajištění soukromí (zabránění pohledu dovnitř). Ovšem když je v exteriéru větší šero nebo tma než v interiéru stávají se látky průhlednými a jsou tedy velmi často kombinované s dalším stínícím prvkem ať už v interiéru nebo exteriéru.
Polotransparentní – do této kategorie patří látky, které propouští velké procento přirozeného denního světla do interiéru, avšak zadržují oslnivé sluneční paprsky a jsou neprůhledné. Za jistých okolností (ve velmi malé vzdálenosti objektu) znázorňují siluetu. Často se používají jako jediný stínící prvek a to zejména v čistých moderních interiérech. Jejich průsvitnost je různá a je ovlivněna barevným odstínem dané látky.
Zatemňující – neboli také black-out látky. Jsou zcela neprůhledné a to jak po stránce světla tak pohledu. V nabídce naleznete tyto materiály také s bílou zadní stranou, která umožňuje kombinovat různé barvy v jednotlivých místnostech
Většina látek používaných v interiéru je ze 100% polyesteru, a to především kvůli odolnosti materiálu proti slunečnímu záření a malým tvarovým změnám. Jejich povrch však často připomíná přírodní materiály, jako je len, bavlna a jiné, a to díky dlouholetému vývoji našich dodavatelů.

 

Designové i praktické doplňky

Jelikož nám vždy jde o perfektní výsledek, nejinak je tomu i u látkových rolet. Proto se i zde soustředíme na detailní provedení všech jejich částí.
Konzoly – vedle rozměru dle velikosti rolety se liší také svým tvarem, který může být zaoblený nebo hranatý. Dále dle povrchové úpravy jakou je například uni barva, chrom, nikl, starobronz a jiné. Většina konzol lze instalovat jak na stěnu, tak na strop.

fotky3

Spodní lišty jsou výrazným designovým prvkem. Podporují rovinnost volně visící látky.

 

A: Pohledové – často korespondující s provedením konzol nebo zcela odlišné (kontrastní)

fotky4

B. Skryté – vložené uvnitř tunýlku zhotoveného z látky

fotky5

Řetízky a jejich závaží – řetízky mohou být plastové nebo kovové v různých barevných provedeních. Kovové jsou hlučnější, ale visí více rovně než plastové. Jejich závaží pak ozdobí každou roletu a zajistí jejich rovinnost.

fotky6

Montážní profil – hodí se všude tam, kde se očekává problém s kotvením, ať už kvůli vedoucím kabelům či jiným rozvodům pod omítkou, tak ve starých domech s velkou vrstvou omítky či nejasného složení stěny. Jeho přidání k látkové roletě umožní možnost kotvení mimo konzoly.
Kazety (boxy)  Velmi často se používají v prostředí se zvýšeným výskytem prachu a nečistot, ale výborně poslouží také jako designový prvek, který může buď splynout s okolním prostředím nebo být naopak zvýrazněn. Jejich velikost se řídí požadovanou velikostí rolety. Ovšem jejich tvar je volitelný. Základní rozdělení je na hranatý a zaoblený.

fotky7

Některé kazety jsou celo-uzavřené a jiné jen krycí převážně v přední a horní části (jedná se o garnýže). Tyto krycí kazety (profily) se často používají s hranatými konzolami, se kterými vytvářejí kompaktní celek. Kazety lze samozřejmě lakovat do všech odstínů RAL.

 

Plně zatemňující látkové rolety – black-out

Zjednodušeně řečeno se jedná o kazetový systém s vodícími lištami, které slouží pro vedení látky. Aby byl systém zcela zatemňující, je třeba osadit spodní dojezdovou hranu U profilem s těsnícími kartáčky, do kterého zajede spodní lišta umístěná na spodní hraně látky. Tento profil se standardně nedodává a řeší se vždy individuálně v případě potřeby co největšího zatemnění. U většiny systémů postačí, když látka přejede o několik centimetrů přes hranu parapetu.

fotky9

Pro kvalitní zatemnění je také třeba odborné instalace a utěsnění všech instalačních spár. Systém není vhodné umisťovat do otvoru s ohledem na předpokládanou křivost špalety. Jeho standardní umístění je na stěnu před okenní otvor.

 

Provedení pro stropní světlíky a střešní okna

Častého využití nacházejí především jako systémy pro stínění střešních oken. Jedná se o malé kazetové systémy svodícími lištami ve dvou základních provedeních, stříbrný elox pro dřevěná okna, nebo bílá pro plastová okna. Jejich použití je možné pro většinu standardně dodávaných střešních oken na českém trhu, jako jsou Velux, Roto

fotky10

Jejich hlavní předností je snadné zaměření (postačí kód okna) a snadná a rychlá instalace cca. 15 min. Velkou výhodou našich rolet pro střešní okna je možnost výběru látek téměř z celé kolekce i pro ostatní produkty. Díky tomu můžete všechny stínící prvky ve vašem interiéru sladit do stejné podoby.

 

Mini roleta

Minimalizace provedení rolet je jednou z dalších modifikací látkových rolet. Přesto že se jedná o dvě odlišné provedení, jedno mají společné. Obě varianty se instalují přímo na křídlo okna či dveří, čímž umožňují jejich otevření bez nutnosti vytažení látky mimo rádius otevření okenního nebo dveřního křídla.

fotky11

Je ve své podstatě kazetová roleta na řetízkové ovládání. Horní polokazeta je směrem ke sklu otevřená tak aby byl využit maximální prostor pro návin látky. Tím je dosaženo minimalistického provedení kazety, která tak při standardním usazení okna do špalety nebrání jeho otevření. Minikazeta je doplněna o boční krycí lišty, které slouží ke snížení průsvitu světla kolem látky, ale především drží látku rovnoběžně s okenním křídlem v případě jeho pootevření do větrací polohy. Látku lze zastavit v jakékoli poloze.
Pohánět lze dvěma základními způsoby, a to buď manuálně, nebo motoricky.
fotky12   Řetízkem – který tvoří nekonečnou smyčku, kdy při tahu za jednu nebo druhou stranu lze měnit směr chodu rolety. Speciální sponky řetízku většinou slouží pro nastavení spodní a horní koncové polohy rolety. Roletu lze zastavit v jakékoli poloze.
fotky13  Pružinou – kdy při trhavém pohybu dochází k jejímu odblokování a navinutí látky. Stažení látky je pak prováděno tahem za spodní profil umístěný na látce a zpomalením chodu látky je zajištěna její aretace. Tento systém není však příliš spolehlivý. Přesto je pro některé případy vhodný.
Motorický pohon lze ovládat:
fotky16  Nástěnným vypínačem – drátový systém, který musí být připraven již v době stavebních prací. Může být buď jednoduchý: jedna roleta = jeden vypínač nebo centrální = systémový rozvod s možností určení nadřazenosti jednotlivých ovladačů s nejrůznějšími automatickými vlastnostmi, kterými jsou například pevné doby pohybu rolet, centrální ovládání a mnohé další….
fotky14  Dálkovým ovladačem RTS tento systém umožňuje kombinovat, nastavovat a měnit uživatelské potřeby ovládání jednotlivých rolet a skupin dle aktuálních potřeb. Lze využít jak přenosné ovladače tak nástěnné. Ovladače mají celou řadu nejrůznějších automatických nastavení.
fotky15  Chytrým telefonem nebo tabletem stále více využívaný způsob ovládání. Častěji využíván jako jedna z částí inteligentního ovládání domu, dnes však také s možností napojení na wifi v takzvaném systému RF, který lze bezdrátově spustit bez nutnosti většího zásahu do elektroinstalace.
Pro naše rolety používáme kvalitní a především tiché motory Sonesse od největšího světového výrobce těchto pohonů společnosti SOMFY.

fotky17